مدیریت درد خیالی یا فانتوم پین در قطع عضو

  احساس خیالی بعد از قطع عضو در مددجو
  در این مورد بیمار احساس می کند عضوی که قطع شده سرجایش است و هیچ تغییری ایجاد نشده است و گاهی احساس سوزن سوزن شدن همراه این احساس خیالی وجود دارد. در ابتدا احساس خیالی چنان قوی است که اگر بیمار قطع عضو از ناحیه پا باشد ناخودآگاه از تخت پائین می آید و همین امر باعث خوردن زمین با سر پا قطع شده می شود که دچار پارگی بخیه ها می شود و یا کسی که قطع عضو از ناحیه دست شده باشد تمایل دارد سر خود را شانه بزند این احساس با گذشت زمان ضعیفتر می شود و ممکن است چند ماه طول بکشد تا کاملاً از بین برود. در این مواقع در بیمارستان ها یا در منزل همراهان مددجو باید از حفاظ کناری تخت بیمار استفاده کنند تا از این پیش آمد جلوگیری کنند. دلیل تئوری آن که بیش از همه مورد قبول است این است که عضو قطع شده قسمتی از بدن بوده است و هنوز در قسمت کرتکس حسی مغز یک تصویر کلی از بدن در مغز به وجود می آورد و پس از قطع عضو هنوز مغز عضو قطع شده را قسمتی از کل بدن شناسایی می کند.
  آشنایی با درد خیالی با فانتوم پین
  اگر مددجویی اندام قطع شده خود را (قسمتی که از بدن جدا شده) که وجود خارجی ندارد همراه با درد غیر قابل قبول و مورمور و خواب رفتن احساس کند درد خیالی یا فانتوم پین گفته می شود و درد خیالی یا فانتوم پین با احساس خیالی و درد موجود در عضو باقی مانده (استمپ) فرق می­کند و احساس خیالی معمولاً وجود دارد و انتظار آن پس از قطع عضو را داریم و درد فانتوم پین معمولا در مددجویانی که در اثر تصادف و له شدگی اندام، قطع عضو می­شوند ایجاد خواهد شد این دردها بصورت دوره ای به سراغ مددجو می آید بستگی به شانس مددجو دارد ممکن است هر دو سه روز یا هر چند ماه تکرار شود و مدت زمان آزار درد هم از چند دقیقه شروع می شود تا چند ساعت و یا چند روز و متاسفانه شدت درد به قدری هست که با هیچ مسکنی کم نمی شود مگر خود بخود تسکین پیدا کند.
  دلیل بروز درد خیالی در قطع عضو
  ناگفته نماند در مورد درد فانتوم پین طی تحقیقاتی که توسط شرکت MediPro در آلمان انجام شده است گفته شده اگر مددجویانی که جهت قطع عضو به هر علت کاندید می شوند و اورژانس نیستند بهتر است قبل از جراحی توسط دارو درد از مددجو گرفته شود و مددجو با آرامش به اطاق عمل برده شوند احتمال ابتلا به درد خیالی یا فانتوم پین کمتر است شرکت MediPro طی تحقیقات و گزارش خودشان یکی از علت ها ایجاد درد فانتوم پین یا درد خیالی را وجود سیگنال های الکترونیکی موجود در اطراف مددجو است اعلام کرده است مثل امواج ساطع شده از موبایل دستگاه میکرووی نویزهای الکتریکی ساطع شده از لامپ مهتابی ـ دستگاه ماهواره و....
  مقابله با درد خیالی در قطع عضو
  به همین سبب ژل لاینرهایی ساخته اند به نام RELAX که در الیاف پارچه روی ژل لاینر از آلومینیوم استفاده شده است و این لاینر را روی استمپ مددجو پوشیده می شود تا نوروم های استمپ را نسبت به پالس های الکتریکی اطرافش ایزوله کند و طبق گفته و تجربه مددجویان قطع عضو عوامل دیگری هم در ایجاد درد فانتوم پین نقش دارند و درمان آن هنوز پس از تحقیقات گسترده جامعه پزشکی به معنا مطلق مطرح نشده و تجربه مشخصی خودم که از چند مددجو قطع عضو گرفته ام این بوده است زمانی که این درد شروع می شود با پوشیدن پروتز خود و راه رفتن درد قطع می شود و این موضوع هم در گزارشات تحقیقات جامعه پزشکی در کنار درمان با بلوکه کردن عصب عضو در نخاع یا تحریک عصبی توسط دستگاه TENS و دیگر روش ها اعلام شده است.
  کلینیک ارتوپدی فنی شیرین با سابقه 43 ساله آماده مشاوره ساخت پای مصنوعی و دست مصنوعی و توجیه شناخت قطعات مناسب برای مددجویان می باشد. از طریق روش های ارتباطی مندرج در صفحه تماس با ما  می توانید با ما در ارتباط باشید